aneb jak nepromarnit rande sama se sebou

Občas se při provázení žen setkávám s povzdechem, že když už si ženy na sebe chvilku najdou, tak vlastně pořádně neví, co s volným časem dělat.

Buď proto, že mají tolik plánů, co dělat, že neví, pro co se rozhodnout. Anebo proto, že neví, co by je tak mohlo bavit. A tak čas stráví uklízením nebo na sítích a čas pro sebe nechají protéct mezi prsty.

Což je ohromná škoda.

Pevně věřím, že pokud čteš tento článek, tak víš, že dostatek času na sebe je jedním z pilířů spokojeného života. A že dokáže proměnit běsnící fúrii v roztomilého dráčka jak z filmu Jak si vycvičit draka (mluvím z vlastní zkušenosti :D).

Jak ale z času na sebe vytěžit maximum? Tady máš ode mě 5 tipů, které jsem vyzkoušela na vlastní kůži. A které mi pomáhají vybalancovat můj život mámy tří malých skřítků, která má hlavu plnou nápadů a občas neví, kde ji ta hlava stojí.

TIP #1 – Napiš si seznam, co bys chtěla dělat

Vím, tohle zní trochu divně a dokonce možná jako další TODO list. Ale o tom to vůbec není. Naopak je to takový tahák pro tebe, když nevíš, jak s časem pro sebe naložit.

Doporučuji si k aktivitám přidat i orientační čas, jaký se jim minimálně můžeš věnovat. Je jasné, že když máš 10 minut, tak si nepůjdeš pustit dvouhodinový film :). Ale i za 10 minut se dá stihnout spousta krásných věcí – třeba tanec, krátké jógové protažení, chvilka psaní deníku nebo jen vypití horkého nápoje a „čučení“ z okna (či do zdi, ne však té Facebookové :D).

Já na seznam přidávám nejen věci, co ráda dělám pravidelně, ale i to, co bych ráda, ale ještě jsem se k tomu nedostala, jako třeba poslechnutí nové vizualizace nebo vyzkoušení nové techniky z knihy. Tak se mi nestane, že na to zapomenu, když už čas na sebe mám.

TIP #2 – Nech to na „náhodě“

A když naopak máš těch aktivit, které bys ráda dělala, mnoho a nemůžeš se rozhodnout, nech to na „náhodě“. Uvozovky píšu záměrně, protože věřím, že náhody neexistují a vždy k nám chodí právě to, co potřebujeme.

Úplně nejjednodušší je napsat si aktivity na lístečky a vylosovat jeden se záměrem, aby tě daná aktivita teď co nejvíce podpořila. Ale fantazii se meze nekladou, takže jakýkoliv „náhodný“ los je super.

TIP #3 – Najdi si svou kotvu

Kotva je něco, co ti bude připomínat, že teď je to chvilka jen pro tebe. Může to být oblíbená deka, do které se zachumláš, hrneček, do kterého si dáš čaj či kafe, nebo vůně, kterou máš spojenou s pohodou. Cokoliv, co funguje tobě.

Já mám takto speciální svíčku, kterou si zapaluji, když si potřebuju opravdu zvědomit, že teď je skutečně čas jen pro mě. Pomáhá mi to vypnout kolotoč myšlenek, co je ještě potřeba udělat doma, na zahradě nebo na mém projektu.

TIP #4 – Eliminuj vetřelce 🙂

Je mi jasné, že tohle se lehčeji napíše, než udělá, zvláště s malými dětmi. Ale dát si na telefon vibrace a vypnout notifikace na příchozí maily či zprávy ze sociálních sítí jsou drobnosti, které tě mohou podpořit v tom, aby tě nic nerušilo. Škoda že děti vypnout nejdou (alespoň občas :D).

Úplně ideální je mít svůj vlastní prostor. Já se takhle chodím zašívat do dodávky nebo na procházku se psem či na zahradu. Vím, že ne všichni mají takové možnosti, ale přesto věřím, že cesta se vždy najde, pokud člověk opravdu chce.

TIP #5 – Následuj radost

Tenhle tip není z mé hlavy. Je to rada, která přišla jedné mé kamarádce při vizualizaci na koučovacím výcviku, kterého jsme se obě účastnily. Byla to odpověď na otázku, jak skloubit všemožné povinnosti, které má, s časem na sebe a na rodinu.

Mně to přijde naprosto geniální a často si na tuto radu vzpomenu. Protože někdy vím, že mi udělá největší radost, když v rámci „mého“ času uklidím nebo třeba udělám bylinkové mastičky či upeču bábovku.

BONUS

A pokud stále nevíš, kde ten čas na sebe vzít, přijmi pozvání na webinář. Podělím se s tebou o 3 jednoduché tipy, díky kterým si na sebe dokážu udělat čas každý den alespoň chvilku.

Bude to webinář s prožitkem a tak si jeden z tipů si rovnou vyzkoušíme. A po webináři ti taky pošlu podpůrné listy, které ti pomohou tipy snadno začlenit do tvého dne.

Webinář proběhne v neděli 17. 1. od 20:00 do 21:00. Pokud to nestihneš naživo, záznam ti pošlu. Jo a je to ZDARMA ;).

Přihlásit se můžeš tady:

Kategorie: Mysl

Baru

Průvodkyně žen, partnerka, máma, žena, která se ráda noří do hloubky své duše. Pořádá ženské kruhy a jiné akce pro ženy. Zaručeně hlavu vypne při zahradničení a práci na rodovém statku, který s mužem postupně tvoří. Má plnou hlavu plánů a celý život na to je uskutečnit. Její heslo je, že svět potřebuje více tvůrců a méně obětí (a více objetí :)).